Найпопулярніші формати електронних книг

Вступ

Найпопулярніші формати електронних книгЕлектронні книги сьогодні впевнено витісняють паперові. Читати з екрану зручніше - очі під час читання не псуються, можна як завгодно налаштувати параметри тексту, включаючи розмір шрифту і його гарнітуру, сучасна електронна книга сама здатна запам'ятовувати сторінку, на якій ви зупинилися і т.д. Це я вже мовчу про те, що в своєму гаджеті (планшеті, смартфоні, рідері-читалці) ви з легкістю можете організувати цілу електронну бібліотеку, скачавши туди сотні, а то й тисячі книг. Однак, для більшості користувачів-початківців всі ці формати електронних книг - FB2, EPUB, MOBI, PDF, DjVu, TXT, RTF — просто набір незрозумілих ієрогліфів абревіатур. Давайте розберемося, що ж ховається за всіма цими загадковими літерами і цифрами.

Електронні книги бувають різних форматів. Розглянемо основні з них:

Формат FB21. FB2 (FictionBook 2) - формат розроблений в Росії, заснований на XML. За словами розробників, головним завданням під час його створення було повне збереження структури документа з можливістю легкого перетворення в інші формати, а також точне відображення на будь-якому пристрої.

Головний його недолік - цей формат у світі практично невідомий і не підтримується іншими рідерами - Amazon, Sony, Barnes & Noble, Kobo і т.д.

Формат EPUB2. EPUB (Electronic PUBlishing) - на даний момент найпоширеніший формат у світі. Він підтримується майже всіма сучасними рідерами (за винятком хіба що Amazon Kindle).

Власне, FB2 і EPUB — найоптимальніший варіант для українського ринку. Моя бібліотека переважно складається з книг саме цих форматів. Поодинокі винятки - PDF і DjVu-файли, яких, однак, дуже мало.

Формат MOBI3. MOBI - формат, спеціально створений для рідерів Amazon Kindle, у яких, по суті, це єдиний формат, який ними підтримується. MOBI також доступний під Windows і на мобільних платформах: BlackBerry, PalmOS, Symbian і Windows Mobile.

Формат PDF4. PDF (Adobe Portable Document Format) — цей формат відмінно підходить для сучасних пристроїв читання книг. Спочатку PDF розроблявся для друку, тому повністю описує те, як повинен виглядати документ - включаючи розмір паперу, види шрифтів і т.д. Крім тексту, PDF може містити векторну і растрову графіку, а також метадані.

Основна проблема PDF-файлів полягає в тому, що вони не оптимізовані для пристроїв з маленьким розміром екрану, оскільки створювалися для читання з моніторів (в першу чергу це стосується PDF-версій журналів, технічної літератури).

Формат DjVu5. DjVu («дежавю») — цей формат призначений для зберігання відсканованих документів. Завдяки складним алгоритмам обробки, вдається досягти великого ступеня стиснення. В порівняні з тим же PDF, в DjVu він буде в 10 разів менший. Але за якістю — в десять разів гірший. Цей формат добре підходить для зберігання великих масивів технічної документації з графічними ілюстраціями.

Формат TXT6. TXT - формат текстового документа. Підтримується всіма без винятку рідерами, але читати книги в форматі TXT абсолютно неможливо. У ньому немає ані розмітки, ані струкртури — один суцільний текст. Тому якщо у вас є безцінні книги у форматі TXT, то їх потрібно одразу конвертувати в інший формат.

Формат RTF7. RTF (Rich Text Format) - універсальний формат для зберігання текстових документів. В рідерах практично не використовується. Те саме стосується і формату DOC (документів Microsoft Office). Вони в основному призначенні для читання на стаціонарному комп'ютері, або ноутбуці.

На останок треба сказати, що форматів електронних книг існує дуже багато. Власне, як і самих рідерів. Далеко не всі рідери розуміють хоча б більшу частину цих форматів. Що ж робити, якщо у вас з'явилася книга у форматі, який ваш рідер не підтримує? Потрібно скористатися спеціальною програмою (конвертером) і переконвертувати книгу у формат, сумісний з вашим рідером. Але це вже тема для окремої статті.

Читайте також:
Програми для читання коміксів на Android


16.12.2015 | 4753 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019