Драма “Теорія всього” (The Theory of Everything)

Про фільм
Рік: 2014.
Країна: Велика Британія.
Час: 123 хв.

Режисер: Джеймс Марш.
В головних ролях: Едді Редмейн, Фелісіті Джонс, Максін Пік, Чарлі Кокс, Емілі Вотсон та інші.
Бюджет: $15 000 000.
Світові збори: $110 150 000.

Рейтинг на IMDB: 7,8.
Мій рейтинг: 7,4.

Синопсис

1960-ті роки. Надзвичайно талановитий студент Кембриджського університету Стівен Хокінг (Едді Редмейн) вражає професорів своїми знаннями з теоретичної фізики. Якось на одній вечірці Стівен знайомиться з чарівною Джейн Вайлд (Фелісіті Джонс), яка також вчиться Кембриджі і вивчає літературу. Стівен і Джейн відразу закохуються один в одного.

Вони гарно проводять час разом, і все було б добре, якби не сталося непоправне. Зовсім несподівано лікарі ставлять Стівену фатальний діагноз: його вразив бічний аміотрофічний склероз (БАС) — хвороба, яка атакує нервову систему і повністю паралізовує тіло. Мозок Стівена залишатиметься у відмінному стані, але тіло згодом стане некерованим, і він не зможе ані ходити, ані говорити, ані ковтати слину. За оцінками лікарів Стівену залишається жити всього два роки.

Стівен намагається порвати з Джейн, але вона не здається. Джейн говорить, що любить його і незважаючи ні на що готова боротися разом з ним проти цієї жахливої хвороби. Вони одружуються. Стівен втрачає здатність говорити і ходити і дуже швидко стає прикутим до інвалідного візка.

Протягом багатьох років симптоми захворювання Стівена погіршуються. Джейн продовжує любити Стівена і дарує йому трьох дітей. Однак, все значно ускладнюється, коли Джейн зустрічає вчителя музики Джонатана (Чарлі Кокс).

Рецензія

Цікаво, що в 2004-му році Бенедикт Камбербетч зіграв молодого Стівена Хокінга в біографічній драмі BBC2 “Hawking” (я серіал не бачив, але буду ще обов'язково дивитися), а вже в 2014 він, як виконавець ролі Алана Тюрінга в фільмі “Гра в імітацію”, змагався за звання найкращого актора з Едді Редмейном, який втілив образ Стівена Хокінга в черговому байопіку “Теорія всього”.

Але якщо серіал “Hawking” з Камбербетчем розповідав про молоді роки видатного вченого, то “Теорія всього” охоплює значно більший період часу - аж до початку XXI століття.

Сценарій фільму “Теорія всього” створений на основі автобіографічної книги першої дружини Стівена Хокінга Джейн Вайлд, яка називається «Подорож в нескінченність: моє життя зі Стівеном» (англ. Travelling to Infinity: My Life with Stephen). У сценариста Ентоні Маккартена пішло 10 років на те, щоб перенести цю історію на екран. З них три роки він намагався переконати Джейн Хокінг погодитися на екранізацію її книги. Сюжет, швидше, розповідає нам не про наукову кар'єру одного з найдивовижніших і найталановитіших учених Планети, а про його особисте життя, стосунки з родиною, коханою жінкою, дітьми, друзями, боротьбу з хворобою.

Фільм “Теорія всього” поставлений британським режисером Джеймсом Маршем, який прославився завдяки своєму документальному фільму «Людина на канаті» (Man on Wire), що отримав премію «Оскар» за найкращий повнометражний документальний фільм. В даному випадку в Марша вийшов скоріше не класичний байопік, а романтична мелодрама. Фільм дуже гарно знятий, естетично красиво оформлений, має свою атмосферу, від якої віє добротою і теплом.

Режисер вирішив головним чином зосередитися на любові, а не на роботах Стівена Хокінга. В його картині більше лірики і поезії, ніж фізики і науки. Хоча, безумовно, знімати байопік про геніального вченого і при цьому уникнути наукових термінів і теорій Хокінга було б просто неможливо.

Треба сказати, що фільм ніколи не мав би такої сили, якби не акторські роботи.

Перед початком зйомок фільму Едді Редмейн зустрічався зі Стівеном Хокінгом всього один раз. Однак, протягом трьохгодинної бесіди Редмейн так і не зміг задати Хокінгу жодного запитання особистого характеру.

В результаті він знайшов інші способи підготовки до своєї ролі. Актор скинув близько семи кілограмів ваги і протягом чотирьох місяців тренувався з викладачем танців, щоб дізнатися, як керувати своїм тілом. Редмейн відвідав 40 осіб, хворих бічним аміотрофічним склерозом. В процесі зйомок, навіть між дублями, він залишався нерухомим, зі згорбленою спиною, що в підсумку призвело до викривлення хребта у актора.

Перевтілення Едді Редмейна на екрані насправді вражаюче. Він настільки вжився в роль, що складається враження, наче професор Хокінг грає самого себе! Манера говорити, жестикуляція, міміка, рухи, поведінка, ходьба - стовідсоткове попадання в образ.

Редмейн максимально реалістично відтворює всі стадії трансформації Хокінга внаслідок хвороби й вмудряється пронизливо грати одними лише очима і губами, коли його персонаж стає майже повністю паралізованим. За цю роль британець Едді Редмейн отримав «Оскара» за найкращу чоловічу роль. Академіки просто не могли цього проігнорувати.

Ми завжди захоплюємось інтелектом професора Хокінга, його силою волі, жагою до життя, самовідданістю і працьовитістю, але чомусь забуваємо про жінку, яка щодня надихала його на всі ці подвиги. Як вчить народна мудрість: за кожним великим чоловіком стоїть не менш велика жінка.

Стівен Хокінг ніколи не став би великим і геніальним вченим, якби не його дружина Джейн Хокінг, яка не покинула його, коли виявилась хвороба, а навпаки — всіляко підтримувала, дарувала любов, ласку, турботу, годувала з ложечки, тягала на собі, ще й виховувала трьох дітей. Весь цей тягар ліг на її плечі. Саме вона надихала Стівена, і, можливо, якби не Джейн, то світ ніколи б і не побачив книг Хокінга, можливо, і не було б великих теорій і наукових відкриттів.


Едді Редмейн і Фелісіті Джонс, Стівен Хокінг і Джейн Вайлд

Фелісіті Джонс блискуче зіграла Джейн Хокінг - дуже проникливо і переконливо. За цю роль вона теж отримала номінацію на “Оскар”. Закохана, жіночна, чуттєва, цілеспрямована, турботлива, і після стількох років — незломлена. Фелісіті Джонс демонструє цілу гаму емоцій і великий акторський талант. Її Джейн по-справжньому віриш і співчуваєш. Треба сказати, що на фоні Редмейна, який практично приковує всю увагу до себе, Фелісіті Джонс було дуже непросто виходити на перший план. Але вона з цим завданням впоралася на відмінно.

Резюмую. Дуже гарний фільм. Цікавий, розумний, приємний, ліричний, з пронизливою історією феноменальної особистості Стівена Хокінга, з чудовим акторським дуетом Едді Редмейна і Фелісіті Джонс (вони великі молодці), і з красивою музикою. Обов'язково перегляньте.

P.S. Я дивився фільм в оригіналі. Взагалі не розумію, як можна було озвучити Редмейна.

P.P.S. Цікаво, що другий поспіль байопік про вчених вийшов комерційно успішним. При бюджеті $15 млн. "Теорія всього" зібрала у прокаті майже $100 млн. Така ж історія була з “Грою в імітацію”. Надзвичайно приємно, що не лише пустоголові попкорнові бойовики, але й інтелектуальне кіно починає викликати цікавість у простого глядача.

P.P.P.S. З книг Стівена Хокінга рекомендую "Коротку історію часу" (про неї якраз розповідаєтся в фільмі) і "Світ у горіховій шкаралупці" - дуже цікаво і пізнавально.

P.P.P.P.S. На десерт фото Едді Редмейна і Стівена Хокінга.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Видовищність 4+
Акторська гра 5
Режисерська робота 4
Сценарій 4
Резюме дуже гарний фільм
Чи варто дивитися так

Лінки по темі:

Цей фільм на сайті IMDB Цей фільм на сайті Rotten Tomatoes

02.03.2015 | 1812 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019