Серіал “Справжній детектив” (True Detective)

Про фільм
Рік: 2014.
Країна: США.
Тривалість серії: 60 хв.
Кількість серій: 8

Режисер: Кері Фукунага.
Автор сценарію: Нік Піццолатто.
В головних ролях: Меттью Макконехі, Вуді Харрельсон, Мішель Монаган, Майкл Поттс, Торі Кіттлс та інші.

Рейтинг на IMDB: 9,3/10.
Мій рейтинг: 10/10.

Синопсис

Луїзіана, 1995 рік. Два дуже різних детективи Мартін "Марті" Харт (Вуді Харрельсон) і Растін "Раст" Коул (Меттью МакКонахі) розслідують ритуальне вбивство. Тіло вбитої повії Дори Ленг було знайдено в молитовній позі з якимось намальованим символом на спині, і з "короною" у вигляді оленячих рогів на голові.

Растін Коул - наче не від світу цього. Небагатослівний, замкнутий у собі, але вже коли починає говорити, то городить такі філософські речі, що в Марті вуха в'януть від його словесів.

От наприклад: Раст вважає, що людська свідомість - це трагічна помилка еволюції. Природа створила структуру, окрему від себе самої. За її законами ми не маємо права на існування. Ми помиляємося, що маємо власне "Я". А "ми" - певне поєднання чуттєвого досвіду, емоцій, яке запрограмоване вірити в те, що воно є кимось, хоча всі ми - просто ніхто. Єдиний вартий пошани вчинок нашого виду - це відмовитися від програмування, припинити розмноження і взявшись за руки піти на зустріч вимиранню. Нам усім разом варто відмовитись від цього всесвітнього обману.

Власне, на такому світосприйнятті неабияк позначилось трагічне минуле Коула. Раст був одружений. В нього була донька, але вона загинула в аварії. Разом з дружиною він не зміг цього пережити. В результаті шлюб розпався. Раст присів на наркотики, а згодом потрапив до психіатричної лікарні. Коли він звідти вийшов, то став, м'яко кажучи, трохи дивним.

Марті ж, навпаки, дуже простий хлопець і всіма цими речами абсолютно не заморочується. У нього є сім'я (дружина і двоє дівчаток), робота, коханка на стороні. Високі матерії його не абсолютно цікавлять. Марті краще пропустить трохи спиртного після роботи, аніж буде про все це думати.

А робота в наших детективів — міцно тримай дах над головою, щоб далеко не поїхав. Адже чим глибше вони вивчають цю історію з ритуальним вбивством, тим все більше і більше поринають у світ людської жорстокості.

Як не дивно, Раст і Марті дуже добре спрацювалися як дві протилежності. Раст володіє відмінним аналітичним розумом, наполегливий, методичний, повністю присвячує себе роботі (сім'ї ж у нього немає), вміє “вибивати” свідчення і знаходити найдрібніші деталі, які можуть пролити світло на розслідування. Марті ж, у свою чергу, прикриває Раста як напарника, оскільки добре розуміє, що той дуже хороший у роботі.

2012 рік. Два чорношкірих детективи Томас Папаніа (Торі Кіттлс) і Мейнард Гілбо (Майкл Поттс) окремо беруть свідчення в Раста і Марті. З часів вбивства Дори Ленг, яке так і не було розкрито, минуло цілих 17 років. З'ясовується, що вбивця, начебто, був схоплений в 1995 році, а з 2002 року Марті з Раст взагалі перестали спілкуватися між собою.

Як повідомляють детективи Папаніа і Гілбо, нещодавно знову було скоєно вбивство дівчинки, яке в точності нагадує вбивство Дори Ленг в далекому 1995-му. Можливо, справжнього вбивцю так і не спіймали.

Рецензія

Серіал “Справжній детектив” мені порекомендував один мій хороший друг, який добре знає мої смаки. Релігія, філософія, символізм, сатанізм дуалізм - Добро і Зло, Макконехі і Харрельсон і т.д. Словом, все для мене. Плюс, “True Detective” — продукт каналу HBO (“Гра Престолів”, “Рим”, “Підпільна імперія” і т.д.), а Меттью Макконехі в мене один з найулюбленіших акторів.

Творець серіалу Нік Піццолатто одразу планував випустити “Справжній детектив” у форматі антології - в кожному сезоні буде свій сюжет і нові дійові особи. Взагалі Нік спочатку хотів написати книгу, а вже потім, в процесі створення історії зрозумів, як добре вона виглядала б на екрані. Піццолатто написав сценарій для всіх серій, режисером яких став Кері Фукунага.

Роль Марті спочатку запропонували Макконехі. Метью уважно прочитав сценарій і зрозумів, що як би йому не був близький герой Харта, Растін Коул - це те, що він ніколи не пробував. Тому він сказав, що готовий грати Марті, але, все-таки, хотів би зіграти Раста. Тому роль Мартіна Харта Макконехі майже насильно впарив своєму доброму приятелеві Вуді Харрельсон. Як виявилося - не даремно.

Скажу, що Макконехі дуже сильно виріс як актор, набиравши потужних оборотів і показавши свої високі акторські задатки в таких фільмах як “Адвокат на лінкольні”, "Берні", “Мад”, "Супер Майк", “Кіллер Джо”, "Вовк з Волл-стріт", “Далласький клуб покупців”, за який, нагадаю, він отримав цілком заслуженого “Оскара”.

В “True Detective” Меттью буквально вжився в образ свого персонажа Раста. Образ у нього був вкрай непростий: Раст не лише розслідує ритуальне вбивство, але й веде боротьбу із самим собою, зі своїми власними демонами, яких він всіляко намагається стримувати і не дає їм вирватися на волю. Добре видно, якою ціною йому це дається.

Із самого початку Раст — цинік, нігіліст і мізантроп, який навіть подумує про самогубство. За словами Раста, його життя — згусток болю і страждань. Протягом серіалу він дуже сильно змінюється, а в кінці знаходить Віру, досягає Катарсису і стає навіть чимось схожим на Ісуса Христа.

Макконехі просто проник під шкіру свого персонажа і грає на такому височезному рівні, що це вже десь межує з геніальністю. На мій погляд, це найкраща роль в його кар'єрі на даний момент.

Харрельсон зіграв теж дуже і дуже здорово. Він створив ідеальний контраст з персонажем Макконехі. Раст - головний герой, не розкрився б в повній мірі і не був би такий цікавий без Марті. Але Марті - не “придаток” Раста. Він також дуже цікавий як самостійний персонаж.

Зі своїми походеньками “на ліво” Марті ставить під загрозу свій шлюб і свою сім'ю. По-перше, як би він це не приховував, жінка все-одно ж дізнається — в будь-якому випадку. По-друге, Марті дуже мало часу присвячує власним дітям, що згодом виллється не лише в прості непорозуміння, а в значно серйозніші речі. По-третє, Марті сильно змінився. Раніше він був добрий, веселий, а тепер він став зовсім інакшим. Якщо Раст рухається в напрямку від пітьми до світла, то Марті, схоже, навпаки - скочується у прірву. Він і сам це добре розуміє.

Серіал дуже глибокий, філософський, таємничий, депресивний, похмурий, постійно тримає у напрузі, і залишає після себе дуже сильне враження.

У "Справжнього детектива" особлива атмосфера, у якій перемішані постійне відчуття тривоги і напруги, що витає десь у повітрі. Величезна похвала творцям серіалу за діалоги, дивовижні сцени, сюжетні повороти, розв'язку, і за особливий настрій.

“True Detective” також сповнений кінематографічних відсилань - від Лінча, братів Коенів і Фінчера, до Хічкока і Тарковського. Тут ви самі все побачите і зрозумієте.

Ще один величезний плюс “Справжнього детектива” - в серіалі немає якихось монстрів, чудовиськ, паранормальних явищ і т.д. Найжорстокіший звір — це Людина, як написано на постері. Протягом всього серіалу ми в цьому неодноразово переконуємося. А від цього стає ще страшніше.

Цікавим також є те, що сюжет тут, як такий, відходить трохи на задній план, а в центр оповіді поміщаються особистості персонажів. Вони дуже складні, суперечливі, неординарні, сильні і в той же час слабкі, надломлені і стражденні. За цим дуже цікаво спостерігати.

Творці серіалу позалишали нам дуже багато підказок, “натяків”, цитат (з Біблії, і не тільки), безліч дрібних деталей, які помічаєш не одразу. Плюс, немало питань залишаються не до кінця розкритими. Хто ж насправді вбивця? Хто такий Жовтий Король - чи той, кого ми зустрічаємо наприкінці фільму? Що таке ця Каркоза? Що за “таємне братсво” проводило всі ці ритуали?

Коли я вдруге передивився “Справжній детектив”, то відкрив для себе багато чого нового. Після першого перегляду, я зрозумів, що тут не все так просто, тому що в фільмі купа символів, на які ти спершу не дуже звертаєш увагу. Як виявляється, тут не лише детектив за спиною психології - в серіалі все наскрізь нашпиговано філософією, релігією, символізмом, алюзіями, посиланнями на інші джерела, а всі ці речі багато на що проливають світло. В Інтернеті гуляє чимало версій, теорій, здогадок, розшифровок - про це взагалі можна написати книгу.

Резюмую. “Справжній детектив” - унікальне явище в кінематографі. Особлива атмосфера, вражаючі акторські роботи, талановита постановка, тони, стиль, відмінні ракурси камери, чудові діалоги, багатошаровий і дуже глибокий сюжет. Це вже щось значно більше, ніж просто кримінальний детектив.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Видовищність 5+
Акторська гра 5+
Режисерська робота 5+
Сценарій 5+
Резюме вражає
Чи варто дивитися неодмінно

Лінки по темі:

Цей фільм на сайті IMDB Цей фільм на сайті Rotten Tomatoes Цей фільм на сайті "Гуртом"

Дивіться також:

Справжній детектив 2 Полонянки Круті чуваки

17.02.2015 | 1595 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019