Анімація “Сімейка монстрів” (The Boxtrolls)

Про фільм
Рік: 2014.
Країна: США.
Час: 96 хв.

Режисер: Грем Енейбл, Ентоні Стаччі.
Ролі озвучували: Ель Феннінг, Тоні Коллет, Айзек Гемпстед-Райт, Бен Кінгслі, Джаред Гаріс, Саймон Пег, Нік Фрост та інші.

Бюджет: $60 000 000.
Світові збори: $108 232 786.

Рейтинг на IMDB: 6,9.
Мій рейтинг: 6,8.

Синопсис

Місто Сирбург зі страшною силою бореться з особливою чумою - коробяками. Оголошена комендантська година. Жителі містечка вірять, що коробяки - це маленькі, потворні істоти, які живуть в глибинах каналізації, а вночі вилазять на поверхню і викрадають маленьких дітей. Приклад тому хлопчик Трабша, який зник безслідно.

Боротьбу з цими жалюгідними істотами очолює Арчибальд Хватсон (голос: Бен Кінгслі). Він уклав угоду з мером міста лордом Пармезаном де Брі (голос: Джаред Гаріс), в якій зобов'язався виловити і знищити всіх без винятку коробяк в обмін на Білий циліндр і членство в дегустаційній залі джентльменів Сирбурга, незважаючи навіть на його страшну алергію на сир.

Насправді ж, ці коробовиська - маленькі, дуже милі, розумні, добрі і дружелюбні тролі, які одягаються в старі картонні коробки, в яких можуть сховатися, коли їм загрожує небезпека. Вони бояться людей точно так само, як люди бояться їх. Серед цих бокс-тролів живе маленький хлопчик Еггс (голос: Айзек Гемпстед-Райт), якого вони зовсім не викрадали, а навпаки — всиновили і приютили. За малюком доглядає його прийомний батько "Риба". «Еггс» дуже любить тролів-коробовиськ і вважає себе одним із них.

Арчибальд Хватсон і трійко його посіпак - Тріска, Пікуль і Хрящ, захопили вже багато коробяків, в тому числі і "Рибу". Тому Еггс знімає з себе картонну коробку, одягається як людина, вилазить з каналізації і відправляється на його пошуки. У місті людей Еггс знайомиться з молодою дівчинкою Вінні (голос: Ель Феннінг) - дочкою лорда Пармезана де Брі і відкриває їй величезну таємницю - насправді коробовиська не їдять дітей.

Рецензія

Laika Entertainment вперше з'явилися як компанія, що спеціалізується на створенні лялькової анімації із застосуванням технології стоп-кадру, знявши у співпраці з Тімом Бертоном мультфільм “Труп Нареченої” (2005) і "Кораліну у світі кошмарів" (2009) Генрі Селіка. Тим не менше, першим фільмом, яким Laika Entertainment привернула до себе увагу, став їхній дебютний мультфільм “Паранорман, або Як приручити зомбі” (2012).

“Сімейка монстрів”, до речі, абсолютно неправильний переклад. В оригіналі мультик називається “The BoxTrolls”, що дослівно перекладається як “Бокс-тролі”. Цікаво, що в українському дубляжі їх приблизно так і називають - коробяками, або коробовиськами. Але саму назву фільму взяли і переклали з російського варіанту - “Семейка монстров”. В Україні це вже поширена практика. Така ж ситуація, приміром, була з мультиком “Монстри на канікулах”, який в оригіналі називався "Hotel Transylvania". Переклали його точно так само як і російські прокатчики - “Монстры на каникулах”. Наші локалізатори, скоріше за все, керуються такою логікою: щоб не вводити в оману глядача, ми перекладемо назву мультику з російського аналогу. Хоча для чого це робити — я абсолютно не розумію.

Але давайте вже безпосередньо до самого фільму. Так ось, “Сімейка монстрів” — адаптація ілюстрованої книги “Тут живуть монстри” (Here Be Monsters!) британського письменника Алана Сноу. Фільм став повнометражним дебютом двох режисерів — мультиплікатора і аніматора Грема Еннейбла, а також Ентоні Стаччі, який був співрежисером мультфільму “Сезон полювання” (2006).

Технічно картина зроблена на досить високому рівні. Підземне місто, в якому живуть тролі-коробяки, можна розглядати дуже довго і постійно знаходити щось нове і цікаве, оскільки виконано воно дійсно вражаюче — до найменших дрібниць і деталей. Над фільмом працювали 13 модельєрів, 12 теслярів, 9 художників-постановщиків, 8 декораторів і 4 озеленювача. Для зйомок анімації було створено 79 локацій, виготовлено 190 ляльок, пошито 200 костюмів і т.д

Дуже сподобалися бокс-тролі, які ночами нишпорять по вулицях, уникаючи людських очей. Вони зносять в каналізацію різний мотлох, всілякі непотрібні предмети, з яких майструють цікаві і дивні речі, що не можуть не викликати захоплення — музичні інструменти, великий механічний годинник, "телепортаційну" трубу, тощо.

Сам Малюк Трабша, він же Еггс, на вигляд нічим особливим не вирізняється. Зате його рухи і міміка приковують до себе увагу. Лише для Еггса було створено 15 000 накладок для лиця і протягом стрічки він демонструє аж 1 400 000 різних виразів облич. Навіть як для лялькової фігурки виглядало це дуже здорово.

В юній міс Пармезан де Брі найбільше запам'яталися її страхіливі візії коробяків. Їх вона уявляла собі страшними і потворними, які затягують дітей у свої нори з горами кісточок і крові. Ну і треба було бачити її розчарування, коли вона зрозуміла, що коробовиська насправді ніякі не монстри, не виривають дітям очі і язики, не відкусують їхні тендітні пальчики і не роблять з них намисто. Навпаки - вони дуже симпатичні і добрі створіння - хто б міг подумати.

Сподобався лорд Пармезан Де Брі (голос: Джаред Гаріс). Його витончені манери, любов до сиру, обговорення вкрай важливих міських справ з його колегами-дегустаторами , і особливо пристрасть до пікантної, вишуканої жінки фрау Фуфу — це було прекрасно.

Чи не найкращим, хоча й дещо потворним персонажем, вийшов Арчібальд Хаплоу. Він виконує брудну роботу, але за домовленостями, коли всі коробяки будуть виловлені, він по-праву має отримати Білий циліндр і місце у дегустаційній залі джентльменів разом з лордом Пармезаном Де Брі, де вирішуються важлві справи Сирбурга. Саме цього Арчібальд жадає понад усе.

А поки що він мусить вдовольнятися компанією своїх підопічних — Тріски, Пікуля і Хряща. Смішною була сцена, коли Арчібальд влаштував дегустацію разом зі своїми посіпаками, які відрізали по малюсінькому шматочку сиру, вдаючи із себе лицарів круглого столу джентльменів з дегустаційної зали. Хоча тут мушу зауважити один делікатний момент - наслідки сироїдства Хаплоу виглядали доволі огидними.

На додачу до всього цього Арчібальд Хаплоу ще й переодягається в фрау Фуфу, виступає на сцені, танцює, фліртує з лордом Пармезаном Де Брі і все таке. Ця леді, наче вишуканий брі: різка і небезпечна водночас. Арчібальда Хаплоу і німкеню фрау Меркель Фуфу блискуче озвучив сер Бен Кінгслі - це, звичайно, якщо дивитися в оригіналі. Цікаво, що Хаплоу в цьому мультику має більше ніж 1 180 000 різних виразів обличчя.

Сценарій до стрічки важко назвати оригінальним. Типові персонажі, хлопчик, який виріс серед коробяків-тролів і думає, що саме вони його родина, при цьому не усвідомлює своєї істинної природи, шаблонно-карикатурний лиходій Хаплоу, його підопічні - так звані дезінфектори справедливості і т.д. Плюс, як і в мультику "Паранормані", схожі моральні проблеми: цивілізоване суспільство - не таке вже й цивілізоване і гуманне, люди - егоїстичні і жорстокі, це вони справжні монстри, а не тролі-коробяки, які насправді дуже добрі і дружелюбні. Ну і червоною ниткою тут ще й проглядаються всі ті ж сімейні цінності, зокрема тема батьківства. На тему материнства спекулювали говорили в оскароносному діснеївському мультику "Хоробра", а тут вирішили зробити навпаки.

Один з найсимпатичніших моментів фільму відбувається вже під час фінальних титрів, коли персонажі мультфільму починають обговорювати своїх творців-аніматорів, які начебто ними маніпулюють. Дуже кумедно було за цим спостерігати.

Резюмую. Загалом мені сподобалося. В першу чергу сподобалася лялькова анімація, робота художників-декораторів, операторська робота, самі коробяки, підземне місто, в якому вони живуть, лорд Пармезан де Брі, фрау Фуфу, та інші персонажі. Словом, симпатичний ляльковий мультик. Чи всім він сподобається? Явно не всім. Річ у тому, що "Сімейка монстрів" - мультик зовсім не дитячий. Злегка похмура атмосфера, гротескні персонажі і емоції, соціальні проблеми, дезінфектори, які розмовляють про дуалізм добра і зла і все таке. Тестом може бути "Кораліна у світі кошмарів", "Паранорман", чи "Труп нареченої". Якщо ці три мультики вам про щось говорять і, можливо, якийсь із них сподобався, то "Сімейка монстрів" теж має сподобатися.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Графіка 4+
Акторська гра 4
Режисерська робота 4
Сценарій 4
Резюме симпатичний ляльковий мультик
Чи варто дивитися вирішуйте самі

Лінки по темі:

Офіційний сайт фільму Цей фільм на сайті IMDB Цей фільм на сайті "Гуртом"

Дивіться також:

"Крижане серце" "Як приборкати дракона 2" "Мері і Макс"

03.02.2015 | 1998 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019