Спортивна драма “Гонка” (Rush)

Про фільм
Рік: 2013.
Країна: США-Німеччина-Велика Британія.
Час: 123 хв.

Режисер: Рон Ховард.
В головних ролях: Кріс Хемсворт, Деніель Брюль, Олівія Вайлд, Александра Марія Лара, П'єрфранческо Фавіно, Девід Колдер, Наталі Дормер, та інші.

Бюджет: $38 000 000.
Збори в США: $90 247 624.

Рейтинг на IMDB: 8,2.
Мій рейтинг: 8,0.

- Просто жах! Як на свині верхи!
- О, не можна так казати.
- Чому це?
- Це ж Феррарі!
- Це гівна шматок. Керма не слухається, розподіл маси ніякий. У вас тут такі можливості, а ви робите таке лайно.

Діалог з фільму

"Sex: breakfast of champions"
Лозунг з фільму

Синопсис

На початку сімдесятих два молодих гонщики стикаються у "Формулі-3". Британець Джеймс Хант (Кріс Хемсворт), схожий на плейбоя, який постійно розважається жінками і алкоголем, і не боїться ризику для досягнення перемоги.

Категорично відрізняється від нього його опонент - прагматичний австрійський гонщик Нікі Лауда (Даніель Брюль). Нікі завжди прораховує все наперед, демонструє стриману і дещо зарозумілу поведінку.

Завдяки знаменитому прізвищу в Австрії, Нікі може взяти в кредит велику суму грошей, щоб купити місце у Формулі-1 серед гоночної команди. А завдяки своєму неймовірному технічному чуттю гоночних автомобілів він їздить дуже швидко і показує відмінні результати.

Ханту також вдалося дістати місце в прем'єр-класі "Формули-1", але в очі більше впадають його хуліганські витівки, аніж спортивна дисципліна.

Під час гоночного сезону Хант і Лауда все частіше стають прямими конкурентами. Після того, як Лауда 1975 року виграв титул чемпіона світу "Формули-1" за Ferrari, 1976 стане вирішальним роком для обох гонщиків.

Рецензія

"Гонка" - біографічна драма, яка заснована на реальних подіях, а точніше на суперництві між двома відомими пілотами "Формули-1" Джеймсом Хантом і Нікі Лаудою. Сценаристи картини і сам режисер Рон Ховард дуже відповідально підійшли до відтворення реальних подій, до самих зйомок і до кастингу головних ролей в фільмі.

Всі актори підібрані з великою ретельністю. Герої картини настільки схожі на своїх реальних прототипів, що аж дух захоплює. Ось чудова ілюстрація.

Реальний Джеймс Хант прожив бурхливе життя, яка не знало кордонів ані в поведінці, ані в моралі. Хант курив, вживав наркотики, займався сексом буквально перед стартом гонки. Був двічі одружений, в тому числі з моделлю Сьюзі Міллер, яку в фільмі зіграла Олівія Вайлд.

Після закінчення кар’єри гонщика Джеймс пішов працювати на телебачення в якості спортивного коментатора, про це згадується в фільмі.

Нікі Лауда вважається одним із найрозсудливіших гонщиків в історії "Формули-1". За словами самого ж Лауди, він завжди прагнув їздити з тверезою холодною головою, щоб мінімізувати ризики в гонках і отримати максимальний результат.

Якщо судити суто технічно, то Лауда був кращим пілотом, аніж Хант. Він знав специфіку, модифікацію, вимоги боліда "Формули-1", але Джеймс своєю сміливістю, наполегливістю і рішучістю всім довів, що він теж дуже хороший пілот, який, безумовно, заслуговує поваги.

Ніккі Лауду всі знали як чесну людину. Він завжди був відвертим і говорив правду в очі. Якось він навіть заявив самому Енцо Феррарі, що побудована командою машина - «шматок лайна». Цей момент з деякими змінами ввели в фільм.

Нікі не придавав уваги виграним трофеям, до яких ставився з іронією. Якось він віддав всі свої кубки власникові гаража в обмін на те, щоб його машину мили безкоштовно.

Нікі Лауда був одружений двічі. Вперше він одружився в 1976 році на Марлен, яку зіграла Александра Марія Лара. Від цього шлюбу у нього народилося двоє синів - Лукас і Матіас. Ініціатором розлучення був сам Нікі. Після розлучення Нікі і Марія залишилися друзями. Друга дружина Нікі - Біргіт - була стюардесою в авіакомпанії Нікі. У 2009 році 30-річна Біргіт народила від Нікі, якому тоді виповнилося 60, двійню - хлопичка Макса і дівчинку Мію. Обидві дружини Лауди - Марлен і Біргіт - хороші подруги.

Ось Нікі Лауда зі своєю другою дружиною Біргіт. Після аварії 1976 року і до сьогодні, Нікі носить червону кепку.

Вся історія суперництва Ханта-Лауди в фільмі показана дуже точно, хоча й з певними змінами, що цілком прийнятно і допустимо для художнього фільму. Приміром, в "Гонці" не показаний вельми цікавий факт: на початку кар'єри Ніки та Джеймс були хорошими друзями, і навіть разом знімали квартиру в Лондоні.

Рон Ховард поставив фільм просто відмінно! Яскрава кольорова гама, божевільні гонки, вдало підібрані місця зйомок і самі персонажі картини, про яких ми вже трохи поговорили. Ну і плюс - надшвидкі боліди, спортивна боротьба, красиві жінки, адреналін, постійна небезпека - щонайменша помилка може призвести до фатальних наслідків. Таке задоволення дарує тільки "Формула-1".

Окремо треба сказати про сцени гонок, які зняті дуже реалістично і захоплююче. Крім цього, режисер Рон Ховард дуже прискіпливо підійшов до відтворення епохи сімдесятих і до самих болідів. А на початкових етапах проекту проводились консультації з діючими пілотами.

Велика частина зйомок проходила у Великобританії, Німеччині і Австрії. Одним з основних знімальних майданчиків був колишній аеродром Блекбуш (Англія). А в тих місцях, де ці автодроми вже не існували, будували декорації, або моделювали зображення на комп'ютері, щоб максимально достовірно передати ті часи.

Тілесні ушкодження, яких зазнав Лауда під час аварії в Нюрбургрінгу в 1976 роціу, в фільмі показані дуже правдоподібно. Сцену з аварією Ховард відтворив дуже точно, причому ще й на тому самому місці, де вона відбулася.

Ну і окремо треба виділити відмінну операторську роботу. Класні сцени гонок (особливо гонка в Японії біля підніжжя Фудзіями), цікаві ракурси камери, в яких показано ревіння двигунів болідів, тертя шин, викиди вихлопних газів, або навіть дрібні деталі - каплі дощу, пасмурна погода - все це створює належне враження під час перегляду.

Декілька слів про акторську гру.

У Кріса Хемсворта, на мій погляд, роль була не надто складна. Джеймс Хант - британський плейбой, улюбленець жінок, який любить ризикувати, бути на волосинці від смерті і готовий на все заради перемогти. Словом, типовий пілот "Формули-1".

Хемсворт здорово вписався в поворот образ свого персонажа і навіть в драматичних моментах виглядав доволі переконливо. До речі, для цієї ролі Кріс скинув аж цілих 14 кілограм. До цього він важив 98 кг., таку масу йому довелося набрати для ролі Тора в однойменному марвеловському фільмі.

А от в Даніеля Брюля було дещо складніше завдання. Нікі Лауда - прагматичний і дисциплінований відлюдник-перфекціоніст, який постійно оцінює шанси на перемогу і можливі потенційні ризики, які з цим пов'язані.

Брюль з роллю впорався відмінно. Йому вдалося дуже точно зіграти зарозумілу і прохолодну особистість, якій важко заводити друзів. До речі, під час зйомок актор носив спеціальне капу для імітації неправильного прикусу - в фільмі це добре помітно. Плюс, Брюль вдало скопіював манеру розмовляти і поведінку реального Ніккі Лауди. Словом, роль достойна похвали.

Загалом, акторські роботи дуже хороші, за винятком хіба жіночих персонажів, які виглядали дещо блідо на яскравому фоні головних героїв.

"Гонка" отримала схвальні відгуки. На Rotten Tomatoes - 89% позитивних відгуків від кінокритиків, а на сайті Metacritic - 75/100. Глядачі теж високо оцінили картину - рейтинг в "Гонки" дуже високий - 8,2/10 і на даний момент вона посідає 156 місце в Top250 найкращих фільмів всіх часів і народів.

Сам Лауда в інтерв'ю зізнавався, що був вражений стрічкою, коли вперше її побачив. Він зауважив, що в фільмі не було ніяких типових голлівудських "натяжок". Все було знято дуже точно, і Нікі це приємно здивувало.

Резюмую. Відмінне кіно. Майстерна постановка, дуже хороші акторські роботи, чудова музика Ханса Циммера. Здорово, яскраво і захоплююче. Рон Ховард, безумовоно, зняв щось більше, ніж просто "спортивну драму". Це історія суперництва, історія дружби, історія пристрасті до гонок і надшвидких болідів, зрештою, історія життя, яке для пілотів "Формули-1" могло обірватися будь-якої секунди. Мені дуже сподобалось, як це було реалізовано на екрані. Відтепер "Гонка" один з моїх улюблених фільмів.

Фотогалерея

***

P.S. Нікі Лауда знявся в епізодичній ролі в самому кінці фільму.

P.P.S. Насамкінець ще декілька світлин реальних Ханта і Лауди.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Видовищність 5
Акторська гра 4+
Режисерська робота 5
Сценарій 5
Резюме відмінне кіно
Чи варто дивитися обов'язково

Лінки по темі:

Офіційний сайт фільму Цей фільм на сайті IMDB Цей фільм на сайті Metacritic Цей фільм на сайті Rotten Tomatoes Інтерв'ю з Нікі Лауда про фільм "Гонка" (англ.)

25.12.2014 | 751 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019