Драма “Розімкнуте коло” (The Broken Circle Breakdown)

Про фільм
Рік: 2012.
Країна: Бельгія, Нідерланди.
Час: 111 хв.

Режисер: Фелікс ван Гронінген.
В головних ролях: Йоган Хельденберг, Варле Батенс, Нелл Катріссе, Герт ван Рампельберг, Нільс де Кастер та інші.

Світові збори: $1 889 533

Рейтинг на IMDB: 7,8
Мій рейтинг: 8,0.

Це було надто гарно, щоб бути правдою.
Таке вже життя, воно не буває надто щедрим.
Не можна нікого кохати.
Не можна прив'язуватись, бо життя тобі цього не дозволить.
Воно все у тебе забере. Все.
Воно сміятиметься тобі в обличчя.
Воно зрадить тебе.

З фільму

Синопсис

В іспанців була гітара, в італійців — мандоліна, в євреїв — скрипка, а в африканців — банджаро, від якого потім пішов банджо. Щоб якось відволіктись від голоду, страждань і злиднів, вони починали співати пісні, в яких вкладали свої мрії про Землю обітовану. Вони часто співали про страх перед смертю, про свої надії на краше життя в потойбічному світі, про своє горе, свій смуток.

Він — Дідьє, грає на банджо в музичному гурті, живе за містом у трейлері. Має своє ранчо. Вона — Еліза, молода, красива і сексуальна, з цілою купою татуювань на тілі. Вони знайомляться в татуювальному салоні, де працює Еліза.

Дідьє і Еліза дуже швидко зближуються. Займаються коханням, радіють життю, співають пісень біля вогню, гастролюють разом (Еліза приєдналася до музичного гурту Дідьє), відпочивають з друзями, катаються верхи. Так все б і продовжувалось, якби в один день Еліза не сказала, що вагітна.. Вже три місяці. Дідьє шокований. Він не готовий до такого повороту подій, оскільки не приймав рішень про чуже життя. Але діватися нікуди: Дідьє зробив ремонт в будинку (раніше в цьому не було потреби, їм вистачало і трейлера), облаштував теранду (веранда плюс тераса), щоб новоспеченій сім'ї було комфортно жити.

Гент, 2006. Фільм починається з того, що Дідьє і Еліза відвідують свою маленьку Мейбел в лікарні, де вони домовились не плакати. Плакати вони будуть вдома, а перед дитиною вони мають випромінювати позитивні емоції. Пара вірить, що з маленькою все буде гаразд.

В Мейбел рак. Їй зробили хіміотерапію і відпустили на деякий час додому. Хіміотерапія не допомогла і лікарі переходять до другого етапу лікування — до трансплантації стовбурових клітин. Її імунітет почне слабнути. Могли б допомогти однояйцеві близнюки, або клоновані ембріони, але наука ще не сягнула таких висот.

Рецензія

«Розімкнуте коло» (англ. The Broken Circle Breakdown) - картина бельгійського режисера Фелікса Ван Грунінгена. Фільм отримав кінопремію «Сезар» і був номінований на «Оскар» як «найкращий фільм іноземною мовою», а також отримав приз глядацьких симпатій на Берлінському міжнародному кінофестивалі. В підсумку 25 престижних нагород і ще 45 номінацій.

Фільм мене просто вразив. Кіно абсолютно безкомпромісне, дуже життєве, правдоподібне, чесне, хвилююче. Давненько я нічого подібного не дивився. Відразу на думку спадає прекрасна картина Алехандро Гонсалеса Іньярріту “21 грам”. Схожа манера зйомки, драматизм людських доль, сильне емоційне навантаження. "Рваний" монтаж, як і в “21 грамі” не викликає ніяких питань, все це доречно, виправдано і зроблено лише для того, щоб створити належний психологічний настрій у глядача.

Події демонструються не в хронологічному порядку, сцени з минулого і сьогодення героїв йдуть вперемішку один з одним. Спочатку нам показують сцену в лікарні з маленькою Мейбел, потім, приміром, зустрічі Дідьє і Елізи, сцени кохання, музичні номери, потім сімейні чвари, або ж взагалі епізод знайомства Дідьє і Елізи і т.д. Проте, фільм працює як єдине ціле і не розпадається на окремі нелогічні частинки. Все цілком зрозуміло під час перегляду.

В картині немає правих і винних. Режисер не прагне когось звинуватити. Він просто показує нам, яким може бути життя і які “сюрпризи” воно може піднести.

Так, Еліза пила і курила перші три місяці. Дитина якраз формується в цей період, а мозок немовляти взагалі повністю формується вже через шість тижнів. Але ж вона не знала, що була вагітною, правильно?

Дідьє теж пив тривалий час, коли дізнався, що Еліза завагітніла. Після цього у нього була жовтуха, тому Елізі довелося припинити годувати маленьку Мейбел груддю. Починається серія взаємних звинувачень. Еліза говорить Дідьє, що у неї в сім'ї ні в кого не було раку, а по лінії Дідьє рак був у двох його дядьків і в батька. Але хіба Дідьє винен у цьому?

Далі. В фільмі “Розірване коло” піднімається дуже важливе питання лікування стовбуровими клітинами, яке тривалий час відкладалося через релігійні причини. Справа в тому, що церква не схвалює йього, через релігійні упередження. Як відомо, президент Буш підтримав церкву у цьому плані, якось заявивши, що людське життя - священний дар Творця. Цей момент якраз і введений у фільм. Насправді, все це абсолютна маячня. In god we trust all others pay cash. Добре ми знаємо, у що вони вірять більше за все.

На сьогоднішній день ще досі тривають дискусії на цю тему, і не у всіх розвинутих країнах дозволене лікуання стовбуровими клітинами. Кожного року мільйони, десятки мільйонів людей гинуть від раку, в той час, коли можна було б запровадити терапію майбутьного і врятувати тиячі, а то й мільйони людських життів. Висновки робіть самі.

Наступне. В картині є декілька символічних речей. Епізод з вороною, яка випадково вдарилась в скло і померла. Подібно і маленька Мейбел не знає, чому помирає. Або епізод в лікарні, коли Дідьє розповідає маленькій про зірочки на небі. Буває так, що зірочка вже зникла, згасла, а її світло мчить до нас. Тому ми можемо бачити те, чого вже не існує. Так світяться зірки, так світяться і наші маленькі життя, які ми проживаємо.

Ну і хочеться ще відмітити музичні номери. Цікаво, що майже всі пісні в фільмі виконувалися самими акторами. Пісні і музика - просто чудові.

Тепер поговоримо трохи про акторські роботи.

Йохан Хелденберг зіграв свого Дідьє на відмінно. І як коханець, - такий собі ковбоой, і як музикант, і як батько, який турбується про сім'ю, житло, свою кохану і маленьку донечку Мейбел. Феєричний епізод з промовою про божка Яхве був надзвичайно вражаючим і дуже сильним за накалом. В мене аж мурашки по тілу пробігли.

Верле Батенс непогано зіграла Елізу. Я цю актрису вперше побачив в доволі пристойному бельгійському трилері Loft. Там вона була не дуже помітною і особливо нічим не вирізнялася, але тут їй було відведено багато екранного часу. Не скажу, що у всіх епізодах вона була переконливою, але зіграла достойно. На пару з Хелденбергом склала хороший дует.

Фільм знято дуже життєво і чесно. З глядача ніхто не давить сльозу, вона тече сама по собі, як і має бути в справжньому хорошому Кіно.

Герої показані звичайними люди, зі своїм горем, бідами і нещастями, їм по-справжньому співчуваєш і співпереживаєш. Їхнє життя, проблеми, стосунки, сцени кохання виглядають дуже натурально і правдоподібно.

В фільмі також гарно показано прості людські цінності, маленькі радощі життя — домашній затишок, святкування Нового року, дня народження Мейбел, любов коханої людини і т.д.

Знайшлося й місце для гумору. Є декілька насправді смішних моментів. Наприклад, сцена вінчання Дідьє і Елізи, коли знайомий Дідьє (який і вінчав їх) розмовляв в стилі Елвіса Преслі.

Для мене “Розірване коло” приблизно на одному рівні з такими фільмами як: “Сука-любов”, “21 грам” Іньярріту і “Дім з піску і туману” Вадима Перельмана.

Резюмую. Дуже сильний фільм. Один з найсильніших фільмів минулого року. Життєвий, вражаючий, натуралістичний, щирий, без грама пафосу і фальші. Не знаю, чи всім сподобається “Розірване коло”, такі фільми знімаються не для того, щоб розважити глядача. Але його обов'язково треба подивитися, щоб задуматися над деякими дуже важливими речима, які можуть трапитися в житті кожної людини. Проте, якщо думати не хочеться, тоді краще включити які-небудь “Трансформери”, чи “Щоденники вампіра”, там взагалі мізки можна відключати.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Акторська гра 5
Режисерська робота 5
Сценарій 5
Загальна оцінка 5
Резюме дуже сильний фільм
Чи варто дивитися варто

Лінки по темі:

Цей фільм на сайті IMDB Цей фільм на сайті "Гуртом" Цей фільм на сайті Rotten Tomatoes

03.10.2014 | 1162 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019