Драма “Голгофа” (Calvary)

Про фільм
Рік: 2014.
Країна: Ірландія, Великобританія.
Час: 100 хв.

Режисер: Джон Майкл Макдонах.
В головних ролях: Брендан Глісон, Кріс О’Дауд, Келлі Райллі, Ейден Гіллен, Ділан Моран, Ісаак де Банколе, М. Еммет Волш, Марі-Жозе Кроз, Доналл Глісон, Девід Уілмот та інші.

Світові збори: $9 948 785.

Рейтинг на IMDB: 7,5.
Мій рейтинг: 8,0.

- Читайте свої молитви, отче.
- Я вже їх прочитав.

Синопсис

Ірландія. Отець Джеймс (Брендан Глісон) - католицький священик, який живе в сільській місцевості. В селі є церква, де він відправляє недільні богослужіння. Якось під час сповіді один чоловік розповідає отцеві про своє складне дитинство: в сім років його зґвалтував якийсь священик, який вже давно помер.

Тепер цей чоловік хоче помститися. Він говорить отцеві Джеймсу, що вб'є його наступної неділі. Чому саме його? Тому що отець Джеймс - хороша людина. Який толк вбивати поганого священика? Всі і так знають, що він поганий. А от вбити добру людину - це, звичайно, шокує багатьох.

Таким чином отець Джеймс починає своє сходження на Голгофу. У нього є рівно тиждень, щоб владнати всі свої справи, і по можливості допомогти тим людям, яким він в змозі допомогти.

Рецензія

Джон Майкл Макдонах — ірландський режисер і сценарист, брат Мартіна Макдонах, який зняв чудовий фільм “Залягти на Дно в Брюгге” (в оригіналі “In Bruges”). В “Брюгге”, до речі, одну з ключових ролей також зіграв Брендан Глісон.

Майкл Макдонах вже працював з Глісоном в своєму першому повнометражному фільмі “The Guard” (в російському варіанті «Однажды в Ирландии»), який став комерційно найуспішнішим незалежним фільмом ірландського кіновиробництва. “Голгофа” - другий повнометражний фільм режисера.

Макдонах планував зйомки третього фільму The Lame Shall Enter First», який мав стати завершенням трилогії "Glorified Suicide Trilogy" - серії трагікомедій з Бренданом Глісоном в головній ролі. Але поки про нього нічого не чути.

Попри заявлений жанр трагікомедії, “Голгофа”, як на мене, все-таки більше тяжіє до драми, хоча в фільмі є чимало чорного гумору. Проте, це не так важливо. Давайте поговоримо безпосередньо про сам фільм.

В “Голгофі” піднімається дуже гостра і незручна для Ірландії тема священиків-педофілів. В період з 1975 по 2004 рік в Ірландії від святих отців церкви постраждало близько 2000 дітей. Скандал посилила інформація, за якою місцеве керівництво церкви (включаючи кардинала і чотирьох архієпископів) знало про священників, які чинили сексуальну наругу, але покривало їх.

Власне, на початку фільму якраз розповідається про одну з таких жертв. Чоловік на сповіді говорить отцеві Джеймсу, що його в сім років зґвалтував якийсь священик і тепер він хоче помститися. Але вб'є він саме його — отця Джеймса. А далі вже навколо цього починають розвиватися події.

Фільм поставлений просто здорово. Повільно, неквапливо, споглядально. Нам дають змогу задуматися, насолодитися красивими пейзажами моря, чудовою ірландською природою. Знято все це без найменшого пафосу, режисер чесний з глядачем від самого початку до самого кінця.

МакДоннах написав відмінний сценарій. В фільмі дуже багато діалогів, чимало глибоких і сильних речей, над якими потрібно і варто задуматися. Розмови отця з донькою про самогубство, розмови з багатієм про духовну пустоту, і дуже мені запам’ятався епізод, коли отець Джеймс розмовляв в храмі з багатою вдовою Терезою, яка сказала йому, що смерть не є несправедливістю (всі ми рано чи пізно помремо), а несправедливістю є те, що багато людей в житті так і не пізнали любові.

В даному фільмі режисер, на мій погляд, хотів сказати декілька речей.

Перше. Є люди, які готові покласти своє життя заради інших. Таких людей одиниці на цілому білому світі, але вони є.

Друге. Христос якось сказав: “Візьми свій хрест і йди за мною”. Хрест цей дуже важкий, але його в будь-якому випадку треба нести до кінця. Тим більше, якщо ти Божий слуга, священик, поводир своєї пастви.

Третє. Треба вміти прощати, як і заповідав Христос. Отець Джеймс перед смертю говорить своїй доньці, що саме прощення останнім часом люди сильно недооцінюють. Прости їм, Господи, бо невідають, що роблять. Прости, Господи, вбивцю священика, бо він невідає, що робить.

Брендан Глісон прекрасно зіграв отця Джеймса. Йому вдалося дуже точно передати душевний стан свого персонажа, свої внутрішні конфлікти, духовну боротьбу, страх, слабкість, надрив, свою Віру, і свою агонію.

Чи боїться отець Джеймс? Звичайно, що боїться. Він така ж сама людина як і всі. Він простий смертний. Сам Христос боявся, коли молився в саду Гетсиманському. Боїться і отець Джеймс. Він навіть пробує втекти. Сідає за кермо своєї червоної автівки і їде світ за очі подалі від цього пекла. Але повертається. Він не може дозволити собі втекти. Інакше він зрадить свою Віру, Бога і самого себе. Він повинен йти до кінця. Він мусить випити гріховну чашу за інших священників. Не так, як я хочу, а так як Ти, Господи. Такий його хрест.

Зіграв Глісон як по нотах: без грама фальші, дуже щиро і проникливо. Бере за душу. З одного боку розумний, іронічний, філософський, добрий, чуйний а з іншого - надломлений, пригнічений, розлючений і, в кінці-кінців, жертовний.

В фільмі дуже багато різних персонажів: багатій Фіцжеральд, у якого окрім багатства більше нічого в житті не залишилось, лише душевна пустота, цинічний хірург Френк, якого грає Ейден Гіллен (Мізинць з “Гри Престолів”), милий з вигляду хлопчина Майло, у якого погано підвішений язик і йому дуже складно знайти хоч якийсь підхід до дівчат, тому він подумує піти в армію, щоб стати справжнім чоловіком, африканець Сімон, який трахається з Веронікою — дружиною місцевого м'ясника, місцевий бармен, ще один священик Лорі, донька самого отця Джеймса, яка намагалася звести рахунки з життям і так далі.

Повторюсь, персонажів там справді багато, яким по-людськи співчуваєш. Кожному з них отець Джеймс так чи інакше намагається допомогти. Комусь співчуттям, добрим словом, комусь пістолетом і добрим словом.

Резюмую. Дуже сильний і вражаючий фільм. Один з найсильніших фільмів, які я бачив за останній час. Після фінальних титрів мені хотілося просто посидіти на самоті і подумати. "Голгофа" - кіно абсолютно нерозважальне, але його обов'язково треба подивитися, щоб зрозуміти для себе деякі речі.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Акторська гра 5
Режисерська робота 5
Сценарій 5
Загальна оцінка 5
Резюме прекрасний фільм
Чи варто дивитися так

Лінки по темі:

Цей фільм на сайті IMDB Цей фільм на сайті "Гуртом" Цей фільм на сайті Rotten Tomatoes

08.09.2014 | 512 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019