Роман-притча “Маленький принц” (Le Petit Prince)

Про книгу
Рік: 1943.
Країна: США, Франція.
Жанр: роман, повість.

Мова: англійська, французька, українська
Кількість сторінок: 170.
Автор: Антуан де Сент-Екзюпері.

Місце видання: Львів.
Видавництво: "Вища школа".

Оцінка на Goodreads 4/5.
Моя оцінка: 5/5.

“Найголовнішого очима не побачиш”.

“Ти назавжди береш відповідальність за тих, кого приручив”.

“Коли ти даєш себе приручити, потім доводиться й плакати”.

“У кожної людини свої зорі”.
Цитати з книги

Сюжет

Пілот здійснив вимушену посадку в пустелі Сахара, де зустрічає хлопчика — Маленького принца з іншої планети - астероїда Б-612. Маленький принц розповідає про своє життя на астероїді, де є три вулкани (один з яких недіючий) і одна троянда, за якими він доглядав.

Маленький принц любить спостерігати захід сонця, який на його малій планеті можна побачити декілька десятків разів на день. Якось в один день Маленький принц відлітає, щоб вивчити і пізнати інші місця Всесвіту.

Відвідавши кілька інших астероїдів, він зустрічає багато дивних дорослих людей: короля, якому здається, що він править зірками, шанолюба, який хоче, щоб оточуючі ним захоплювалися, п'яничку, який п'є, щоб забути, що йому соромно пити, ділка, який постійно рахує зірки, ліхтарника, який, вірний своєму слову — він кожну хвилину запалює і гасить ліхтар, географа, який вивчає карти, але сам ніколи нікуди не подорожує.

Пізніше маленький принц відвідує також і Землю, де, окрім пілота потерпілого літака, зустрічає й інших персонажів, спілкується з ними, дізнається багато важливих і цікавих речей.

Рецензія

«Маленький принц» - невеличка книжка, написана незадовго до загибелі Антуана де Сент-Екзюпері, яка, однак, зовсім не схожа на інші казки. Геніальна у своїй простоті книжка спрямована як на дорослих, так і на дітей.

Адже немає кращого способу зрозуміти дитину (зрештою, як і будь-яку іншу людину), ніж побачити світ її очима і розмовляти з нею однією мовою.

«Маленький принц» Екзюпері дає багато відповідей. Зрозуміло, що не на всі питання — так просто не буває. А на найголовніші з них. До планети людей можна пристосуватися - це важкий шлях, а можна стати її частиною - так набагато краще. Саме це намагається донести до читача Екзюпері словами, думками і вчинками Маленького Принца.

Звичайно, образ Маленького Принца — це образ символічний. Можна розглядати його як символ людини-мандрівника, яка перебуває в пошуках сенсу речей і власного життя. Або ж образ самого Екзюпері. “Адже дорослі спочатку були дітьми, лише мало хто з них про це пам'ятає.”

«Маленький принц» - це роман-притча. Він вчить і виховує. Вчить бути Людиною: вміти виконувати свій обов'язок, робити свою роботу, нести відповідальність за свої вчинки і за тих, кого ми приручили. Це також книга про любов, дружбу, мудрість, вірність, життя і смерть.

Подорож варто починати тільки після того, як повністю досліджений і впорядкований власний світ. Коли з'явилася звичка слідувати твердому правилу - щоранку приводити в порядок і себе, і свою планету. У випадку з нашим героєм - це прочищені жерла трьох вулканів: нехай один з них згаслий, але всяке може трапитися. І тільки тоді, коли вдома порядок, можна вирушати в дорогу.

На першій планеті нашого Принца чекає король, який втілює владу. Насправді, це дійсно перша значуща зустріч в житті кожної людини, і перше потрясіння. Виявляється, що людина завжди буде повелівати тим, з чим може впоратися. “Від кожного треба вимагати лише те, що він може зробити”.

На другий планеті принц зустріне шанолюба, а шанолюбство — один з найгірших людських пороків і виглядає воно насправді огидно. Багаж порожніх дій, вічної турботи про антураж і кількість даремно витрачених слів у хворої цим пороком людини справді викликає співчуття. “Я найкращий, найчепурніший, найбагатший і найрозумніший на планеті”.

На третій планеті живе п'яничка. Дурне заняття, вкладену в замкнуте коло: п'є, щоб забути, що йому соромно, а соромно від того, що п'є. Суцільна нісенітниця, навіть така маленька дитина, як Маленький Принц, це чудово розуміє.

З ділком, жителем четвертої планети, так просто не розібратися. Особливо, якщо все багатство написано на папірці і лежить у шухляді. Який в цьому сенс? Яка в цьому радість? Яке задоволення? Як взагалі його можна відчути? Багатство може бути хорошим тільки тоді, коли воно перетворюється на користь. В Біблії на цю тему є чудова притча про божевільного багача, який постійно думав куди зібрати врожай і як збагатитися. Але Бог сказав йому: “Божевільний, цієї ночі душу твою візьму від тебе, і кому зостанеться те, що ти наготував?”

Ліхтарник, житель п'ятої планети, дуже втомився. Він ніколи не забуває своїх обов'язків, нехай вони навіть для нього самого втратили сенс. Людина здатна виконувати свою роботу добре тільки тоді, коли вона навчиться піклуватися про когось іншого, окрім самого себе. Маленький принц так і зауважив: “Цього чолов'ягу зневажали б усі: і король, і шанолюб, і п'яничка, і ділок. Либонь тому, що він не думає про себе”.

На шостій планеті жив старий географ, він писав грубезні книги. Географ ніколи не покидав свого кабінету — він занадто поважна особа, щоб вештатися світами. Він приймає у себе мандрівців, розпитує їх, записує їхні розповіді. Саме географ радить маленькому принцу відвідати Землю, яка має добру славу. Земля буде останнім пунктом призначення нашого героя.

Ілюстрації до книги виконані самим Екзюпері, серед яких зустрічаються дуже забавні. Чого тільки вартий удав в натурі і в розрізі! Малюнки тут теж відіграють немалу роль, герої твору часто звертаються до них, і навіть сперечаються.

«Маленький принц» дає відповіді на ті питання, які дитина обов'язково захоче задати, а батьки далеко не завжди будуть здатні на них відповісти. «Маленький принц» - це звід перших, нейнеобхідніших правил. Екзюпері створив скоріше не казку, а ілюстрований путівник для дітей, керуючись яким можна сміливо починати жити на планеті людей.

P.S. Найкращий портрет Маленького принца, як сказано в книзі, який він намалював сам.

P.P.S. До речі, «Маленького принца» Екзюпері перекладено більш ніж на 180 мов і діалектів, в тому числі й українською. Навіть книги Роулінг про Гаррі Поттера не відібрали у «Маленького принца» третє місце з кількості продаж у світі — після Біблії та «Капіталу» Карла Маркса.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Читабельність 5
Авторський стиль 5
Сюжетна лінія 5
Загальна оцінка 5
Резюме прекрасна книга
Чи варто читати звичайно

Лінки по темі:

Ця книга на сайті "Goodreads"
Ця книга на сайті "Amazon"
Ця книга на сайті "Гуртом"

Читайте також:

Чайка Джонатан Лівінгстон
Квіти для Елджернона
Кульбабове вино


21.10.2015 | 2839 | Коментарі (2)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Автори
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019