Детектив “Дівчина з татуюванням дракона” (Män som hatar kvinnor)

Про книгу
Рік: 2004.
Країна: Швеція.
Жанр: детективний роман.

Мова: російська, українська
Кількість сторінок: 624.
Автор: Стіг Ларссон.

Переклад українською: В.М. Верховня.
Місце видання: Харків.
Видавництво: "Фоліо".

Оцінка на Goodreads 4/5.
Моя оцінка: 4/5.

Сюжет

Мікаель Блумквіст, успішний журналіст і видавець шведського політичного журналу «Міленіум», програв судовий позов, що подав проти нього мільярдер-підприємець Ханс Ерік Веннерстрьом, який звинуватив Блумквістав наклепі.

Кар'єра Мікаеля Блумквіста накривається мідним тазом. Купившись на наживку і ставши жертвою інтриг, він втрачає роботу і репутацію хорошого журналіста. Плюс, тепер йому світить ще й тримісячне тюремне ув'язнення.

Зовсім несподівано Блумквіста рятує приваблива пропозиція одного багатія Хенріка Вангера, який за пристойний гонорар пропонує зайнятися пошуками улюбленої племінниці Харрієт, яка зникла сорок тому (в 1966 році) з його будинку, що знаходиться на острові. Виїхати з острова вона не могла, оскільки в той день на мосту трапилася страшна аварія і острів був відрізаний від материка.

Хенрік Вангер, глава промислової і фінансової імперії, бачив в юній племінниці свою майбутню спадкоємицю. Харрієт більше ніхто ніколи не бачив, Хенрік впевнений в її загибелі і вважає, що вбивцю потрібно шукати в сімейному клані Вангерів - Харрієт багато недолюблювали через те, що Хенрік їй любив більше від інших.

Крім того, Хенрік відчуває, що хтось невідомий намагається звести його з розуму, посилаючи щороку йому по одній засушеній квітці в скромній саморобній рамці. Саме такі подарунки в дитинстві дарувала йому зникла племінниця.

Сорок років Хенрік Вангер збирав всякі матеріали, фотографії, але так і не наблизився до розгадки. Тепер він сподівається, що Блумквіст, відомий своєю старанністю, зуміє просунутися хоч б трохи далі у цих дослідженнях. За це Хенрік обіцяє йому дуже великі гроші, які журналістові вкрай потрібні - суд засудив його до виплати штрафу за наклеп.

Мікаель Блумквіст не дуже вірить в успіх, пройшло вже багато років, та й поліція зробила все можливе. Але так як у нього немає виходу, він приїжджає в маєток Вангера на острів, селиться в маленькому гостьовому будиночку і починає копітке розслідування.

Через деякий час Блумквіст знаходить якісь зачіпки, але не може розгадати одну дуже важливу загадку. Відповідь на неї він отримує електронною поштою від однієї дуже дивної дівчини, яку звуть Лісбет Саландер. Лісбет в дитинстві пережила страшне потрясіння, довгий час перебувала в психлікарні і була випущена за умови, що в неї буде опікун.

Лісбет працює на фірму “Мілтон Сек'юріті”, яка займається всілякими дослідженнями в галузі безпеки, і вона за завданням Хенріка Вангера збирала інформацію на Блумквіста — дівчина-хакер у своїй роботі майстерно використовує різні методи комп'ютерного шпигунства. Після того як інформація була зібрана, Лісбет зацікавилася тим, чим займається Мікаель, тому залазить в його комп'ютер, вивчає інформацію і допомагає розгадувати загадки.

Коли ж Блумквіст з'ясував, хто саме має доступ до його комп'ютера, він розшукує Лісбет і пропонує їй працювати разом. Об'єднавшись, вони проводять розслідування, в якому виявляють імена жінок, жорстоко вбитих в 1940-60-х роках у Швеції. Ця знахідка наводить їх на думку, що незадовго до зникнення Харієт вийшла на слід серійного вбивці.

Рецензія

Детективний роман «Дівчина з татуюванням дракона» - перша книга з трилогії «Міленіум» шведського письменника Стіга Ларссона, в якій журналіст Мікаель Блумквіст і дуже дивна дівчина-хакер Лісбет Саландер розслідують різні загадкові випадки.

В оригіналі книжка називається “Män som hatar kvinnor”, що дослівно перекладається як "Чоловіки, що ненавидять жінок". До речі, харківське видавництво “Фоліо” правильно переклало назву книги. Я, правда, читав книжку російською (таку купив), тому про український переклад нічого не можу сказати. Хоча як вважає сам Юрій Винничук, переклад книги робився з російської мови, а не з мови оригіналу.

Відомо, що Стіг Ларссон мав намір написати аж десять романів, присвячених парочці Блумквіст-Саландер, але, на жаль, після написання третьої книги Ларссон помер від обширного інфаркту, що не дозволило йому насолодитися плодами свого тріумфу.

Як виявилось, літературні твори шведського журналіста обернулися небаченим успіхом: трилогія «Міленіум» стала в 2010 році лідером продажів в Сполучених Штатах. Загальна кількість проданих екземплярів перевищила 21 млн. примірників, перший роман в 2008 році був визнаний кращим детективом року, твори Ларссона продаються більш ніж в сорока країнах, а сам Стівен Кінг назвав "Дівчину з татуюванням дракона" в списку своїх найулюбленіших десяти книг. Плюс, подальша екранізація детективу тільки розширила аудиторію шанувальників.

Я "Дівчину з татуюванням дракона" прочитав. Наступних книг прочитати не встиг, хоча й збираюся читати всю серію. Мені перша книжка дуже сподобалася. Давненько не доводилось читати настільки добротних і дійсно захоплюючих детективів.

Спочатку події розгортаються доволі планомірно і рівномірно. Але приблизно десь після перших ста сторінок сюжет почав так закручуватися, що відірватися від книги було практично неможливо.

Значною мірою успіх роману забезпечила саме Лісбет Саландер. В юності їй довелося зіткнутися зі збоченим насильством, і якби у дівчини була слабка воля, то вона стала б ще однією з безіменних жертв. Зрозуміло, що психіка Лісбет піддалася серйозним випробуванням і це залишило свій помітний слід.

Персонаж вийшов дуже цікавий і неординарний. Якщо Блумквіст - це просто такий собі трудяга-журналіст, то Лісбет — це щось із чимось. Вона перевершує чоловіків наполегливістю і логікою мислення, може взяти під контроль будь-яку критичну ситуацію. Також Лісбет володіє фотографічною пам'яттю і гострим аналітичним розумом. Плюс, вона просунутий хакер, що допомагає їй в роботі.

На перший погляд Лісбет Саландер зовсім позбавлена жіночої привабливості: дивна анорексичка з готичним макіяжем і химерними татуюваннями на тілі. Чоловіків зачаровує її неординарний інтелект і інтуїція, і лише пізніше вони починають цінувати витончені лінії фігури, недбало заховані під одягом.

Окрім Лісбет Саландер велику принадність книзі надає цікавий, цілісний і дуже захоплюючий сюжет. Причому, чим далі, тим все цікавіше і цікавіше — сторінки так і проковтуєш одна за одною. Напруга нагнітається майстерно, а розв'язка Вас не розчарує — запевняю.

Стилістика твору трохи нагадує сухі і стримані журналістські репортажі з відділу кримінальної хроніки. Автор простою і витриманою мовою розповідає про суспільство, в якому жінка легко перетворюється на сексуальну іграшку.

Багато хто говорить, що брудний світ пороку в романі Ларссона настільки деталізований і нав'язливий, що це викликає огиду і бажання закинути книгу. Ну Содом і Гоморра — і все тут.

Я з цим не згідний. Так, в книзі є досить-таки жорсткі і натуралістичні моменти, але, на мій погляд, все дуже збалансовано і чітко відповідає поставленій задачі: цього написано якраз стільки, скільки потрібно, без смакування жорстокостей і всіляких збочень, яких тут, в силу сюжету, чимало.

Загалом, як ви зрозуміли, цю книгу цілком є сенс прочитати, якщо ви любите серйозні і захоплюючі детективні історії, або просто хочете почитати щось дійсно цікаве. Мені дуже сподобалося. Давно не читав настільки якісного детектива.

***

Оцінки за п'ятибальною шкалою
Читабельність 4+
Авторський стиль 4
Сюжет 5
Загальна оцінка 4+
Резюме захоплюючий детектив
Чи варто читати цілком можна

Лінки по темі:

Ця книга на сайті Goodreads
Ця книга на сайті Amazon

Читайте також:

"Дівчина в потягу"
"Убивство Роджера Екройда"
"Вбити пересмішника"


24.08.2015 | 2990 | Коментарі (0)

Поділитись

Сторінки


Найпопулярніше (Top-10)
Автори
Інформація
Реклама
Лічильники
(c) Всі права застережено, 2019